niedziela, 3 stycznia 2016

Ranking Roku 1

I oto nadeszła wiekopomna chwila. Czas przedstawić najtrudniejszy do tej pory ranking filmów, jakie znalazły się na blogu w całym roku 2015. Wybór jest trudny, gdyż filmów wartych polecenia jest na pewno więcej niż liczba pozycji w rankingu. Także ciężko jest zdecydować po takim czasie, która z produkcji zasługuje na miejsce czwarte, a która na dziewiąte i dlaczego właśnie tak. Jednak postanowiłem wybrać najlepszych według mnie dwanaście filmów z tych wszystkich ponad dwustu produkcji, jakie opisałem przez ostatni rok. Wybór jest jak najbardziej subiektywny i myślę, że nawet ja sam przed sobą samym nie umiem go na sto procent logicznie uargumentować. Uważam jednak, że każda z wymienionych tu pozycji jest warta obejrzenia. Zapraszam do zapoznania się z listą, życzę udanych seansów filmowych i czekam wreszcie na jakiś komentarz :)



Reżyser tego filmu zazwyczaj robi filmy co najmniej dobre. A ten udał mu się nadzwyczaj dobrze. Ta produkcja Villeneuve'a jest szokująca, intrygująca, porusza ważny temat ale i zostawia wyrazny ślad w widzu. Do tego jedna z najlepszych filmowych fabuł jakie miałem okazję zobaczyć. To także bardzo ciekawy twist fabularny w końcówce i kilka naprawdę mocnych scen z pogranicza kina wojennego. Nad tym filmem nie da się przejść obojętnie. 




Najgłośniejszy film Gaspara Noe jest też mimo pózniejszego pornograficznego widowiska 3D Love dziełem najbardziej kontrowersyjnym. Odwrotna forma oglądanych scen, frustrująco ciężka muzyka i montaż oraz dosadna brutalność filmu powodują, że film może odrzucić już po pierwszych scenach. Ale ten film z Bellucci i Casselem nie ma za zadanie robić widzom dobrze, a zupełnie co innego. Z Nieodwracalnym jest jak z wycieczkową wizytą w Auschwitz : szokuje, obrzydza i odbiera nadzieję w ludzi ale choć raz trzeba zobaczyć to na własne oczy. 



Jak dla mnie to jedna z najbardziej niedocenionych produkcji ostatnich lat. Film reżysera znanego najbardziej z Fucking Amal jest naprawdę przykładową wielką - małą historią. Historią trzech wyobcowanych dziewczynek Skandynawii lat 80. ubiegłego wieku. Nie ma w tym filmie mega skomplikowanej fabuły, zawrotnego tempa czy szalonych zwrotów akcji mimo tego jest produkcją bardzo szczerą i piękną. Najlepszy przykład kameralnego filmu europejskiego. który potrafi oczarować swym klimatem. Warto dać mu szansę. 



Kontrkandydat Idy w oscarowych zmaganiach rodem z dwóch mało kojarzących się z filmem krajów. Jest to historia trochę podobna do Ziemi niczyjej Denisa Tanovicia jednak pokazuje inny konflikt i inne sytuacje życiowe. Mamy tu rzadko spotykane kameralne kino wojenne, gdzie działania wojenne ustępują miejsca życiowym rozterką z jakimi borykają się ludzie rzuceni na front. Dość krótki, sugestywny film, który uczy widza pokory i pokazuje, że niezależnie od sytuacji warto być przyzwoitym. 



Tego typu amerykańskie filmy nie przebijają się szczególnie na świecie. Czarno - biała, skromna i mocno osobista historia ukazana w tym niezależnym filmie nie ma w sobie nic z tego, co oferują liderzy światowych box office'ów. I w tym właśnie cała jego siła. Warto poświęcić swój czas i poznać szczegóły ukazanej w filmie podróży. 



Film ten obecnie po prawie dwóch latach od swej premiery wchodzi nieco szerzej na polskie ekrany. Cicho i bez jakiejkolwiek promocji. Jednak dobrze, że w ogóle film ten będzie dostępny w naszym kraju, gdyż ze wszelkich miar warto go zobaczyć. Nie tylko ze względu na kryminalną intrygę. która jest tutaj co najwyżej średnia, jednak wszystko rekompensuje klimat jaki wręcz wylewa się z ekranu. Jeśli ktoś lubił Detektywa to na pewno polubi też ten film.



Jest to za sprawą swojej szczególnie prezentowanej fabuły film na jeden raz, który przy następnym seansie traci całą magię jednak już za te pojedyncze chwile z dziełem Finchera warto zainwestować w jego obejrzenie. Przewrotny,intensywny i świetnie zagrany. Oby więcej takich filmów!



Ostatni i najlepszy zarazem film Marcina Wrony. Polska produkcja z pogranicza horroru i thrillera to jednak rzadkość więc z miłą chęcią ogląda się coś takiego szczególnie, że jest to po prostu bardzo dobry film. 



Produkcja z kilku egzotycznych (nie tylko filmowo) krajów zabiera nas w czarno - białą podróż dorzeczem Amazonki. Jest to podróż niezwykła równie jak niezwykły jest jej cel. Kilka scen naprawdę mocno zapada w pamięć jednak nie tylko dla nich warto zobaczyć ten film. Słowa nie oddadzą przeżyć związanych z obserwowaną podróżą. 



Tak powinno wyglądać współczesne zimnowojenne kino szpiegowskie! Mieszanina sprawnej akcji, sprytnej intrygi, nieszablonowych bohaterów i ich rywali, a wszystko to przyprawione (lecz nie przeprawione) lekkim humorem. Film ten nie został jak dla mnie odpowiednio doceniony, nie miał zbyt dużej kampanii medialnej, jednak jest naprawdę wart polecenia. 



Doskonały filmowy duet Tommy'ego Lee - Jonesa i Hilary Swank! Western feministyczny z naprawdę przyjemnie wypadającą na ekranie parą aktorów. Mamy tutaj dość skostniały gatunek jednak pokazany nieszablonowo, z całkiem innej perspektywy. Film ten nie zebrał szczególnie wysokich not, jednak uważam, że jest wart obejrzenia ze względu na swój niezaprzeczalny urok.



Fantastyczna wiwisekcja przeżartego korupcją sytemu. Film, który uderza swoją próbą ukazania bezsilności człowieka jako jednostki w starciu z wszechobecną władzą. Nie jest to produkcja lekka i przyjemna jednak ważna i warta obejrzenia. Sytuacja jakiej doświadczył bohater może zdarzyć się i u nas.

Brane pod uwagę:
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz